събота, 31 декември 2011 г.

2012-годината на дракона





Посрещането на Новата година – годината на Дракона, трябва да бъде пищно, за да бъде късметът с вас през цялата следваща година. Драконът обича лукса и изобилието.

На празничната маса трябва да има само пресни продукти. Духът на Дракона ще се впечатли от разнообразието в ястията на трапезата, както и на красивия им вид.

Гостите ще са изненадани, ако част от ястията се приготвят пред тях. Добре е ако на разположение има подвижно барбекю, което да позволи приготвянето на сочни пържоли пред гостите.

Ястията фламбе са препоръчителни за Новогодишната нощ, тъй като стихията на Дракона е огънят, въпреки че покровителят на 2012 година е Водният Дракон.

Колкото по-малко е обработена топлинно храната, толкова повече късмет ви очаква през годината на Дракона. Препоръчва се изобилие от пресни салати.

Задължително на масата трябва да присъства десерт от тиква. Оранжевият цвят е цветът на Дракона. Запечени парчета тиква с мед са подходящ десерт.

На новогодишната маса Драконът очаква да има различни видове риба. Не са допустими рибите от консерви. В годината на Дракона се сервира само храна, приготвена преди няколко часа, не преди дни.

За да е достатъчно пищно посрещането на Новата година, за всеки от гостите трябва да има подарък, макар и съвсем символичен. Масата се украсява пищно.

Пищни украшения да има и по дамите, които празнуват Новата година. Драконът обича скъпоценните камъни и благородните метали.

сряда, 28 декември 2011 г.

вторник, 27 декември 2011 г.

Стефановден

На 27 декември е Стефановден.
Всички именници ,които носят това име са поздравени


неделя, 25 декември 2011 г.

Историята на Коледа по света

Историята на Коледа по света: От незапомнени времена милиони хора по света отбелязват Коледа. Корените на този обичай се губят в дълбоката древност, а с наближаването му празничната треска завладява всичко живо. Остават броени дни до времето, когато отвсякъде звънят камбанки, потропват ботушки и всевъзможни дядоколедовци раздават подаръци и весело настроение.

КОЛЕДА Е !

На всички читатели на този блог честитя Рождество Христово и им пожелавам любовта в сърцата и светлината в душите им никога да не угасват.


неделя, 18 декември 2011 г.

ВРЕМЕ ЗА ПОДАРЪЦИ

Всички обичат и очакват с нетърпение Коледните и Новогодишните празници,но толкова неща трябват да бъдат приготвени ,предвидени,премислени за да сме подготвени истински за празниците.
    За да си изкарате приятно на празниците Ви предлагам няколко идеи за новогодишна украса.Ангажирайте с украсата всички помощници -малки и големи.Обяснете им че празника е истински, когато всички участваме в него ,а не само когато отваряме подаръците под елхата.






  • Планирайте по- отрано  за да избегнете неприятностите в последната минута
    • Направете си списък с Вашите близки и приятели и броя на необходимите подаръци.Това прави вероятността да забравите нещо по-малка.

    • Планирайте бюджета си.Ако надвишавате необходимите средства-не се притеснявайте да вземете кредит./jetcash консултант може да Ви помогне-тел.0878944680/



    • Подаръкът трябва да изглежда впечатляващо.Завийте го ефектно с цветна хартия,добавете ленти от плат в естествен цвят ,панделка или дантела.Добавете елхово клонче и напръскайте леко с парфюм.Ако се колебаете за избора си може да го направите с козметиката на Орифлейм
    •  
    •  
    •   
    Време е да си приготвите най-хубавите дрехи,да си пуснете любимата музика и да се наслаждавате на прекрасните моменти.
ВЕСЕЛИ ПРАЗНИЦИ!



    събота, 10 декември 2011 г.

    Честит имен ден!

    На 9 декември се чества Света Анна
    Именици

    Анна, Ана ,Ани, Аника, Аница, Анче, Анушка, Анита, Анелия,
    Анета, Анабел, Яна


    Света Анна е сочена от традицията за майка на Дева Мария и баба на Исус Христос. Тя е потомка на известен род - Аароновия. Култът към светицата се разпространява широко през 6 век, когато в Константинопол е построена първата черква, носеща нейното име. Тя е смятана за покровител на Квебек и Бретан, както и на родилките и миньорите, на брака, на майчинството, на семейството, на бременните, девиците и вдовиците. Народът нарича празника Янино или Анино зачатие, Аньовден, Анино въведение, Света Ана Каталина. Освен с майчинството денят се свързва и с обръщането на слънцето на изток, към пролет, денят започва да расте (колкото просено зърно или колкото скок на тригодишен елен). Ражда се нещо ново, нова светлина, ново време, Нова година, нов късмет. Нощта срещу празника се смята за най-дългата в годината (по стар стил празникът се е празнувал на 22 декември, денят на зимното слънцестоене). В Македония разказват, че на този ден 7 светии понасят слънцето на ръце и го "завъртат към пролет", а на св. Вартоломей (11 юни) - "го завъртат към зимата". На други места вярват, че обратното завъртане към зима става на Еньовден, 24 юни, когато св. Иван намята кожуха и се стяга за зима.

    Според неканоничното Протоевангелие на Яков Анна и нейният съпруг Йоаким са посетени от ангел, който им съобщава, че ще имат дете. Анна обещава да посвети детето си на служба на Бог и на тригодишна възраст Мария е отведена във Втория храм. Историята е подобна на тази на Самуил, чиято майка също дълго време е бездетна и се нарича Ханна.

    Източноправославната църква приема Света Анна още от 6 век, като тя и Йоаким са наричани Свети и праведни богоотци. Разказът на Протоевангелието на Яков е приет от Римокатолическата църква едва през 13 век, като Анна е официално канонизирана през
    Традиции
    Жените варят и раздават жито и царевица, за да растат посевите през деня.
    Някои стопани въвеждат в къщата прасе, защото то рие напред, а това е знак, че и всичко, с което се захване човек, ще върви.
    Насаждат се кокошки за пръв път, за да се излюпят всички яйца.
    Вярва се, че всички магии, изказани в тази нощ, са успешни. Най-подходящото място за тях са гробищата.
    Магьосници, преобразени като мушици, обикалят къщите и причиняват беди. Ако някой убие мушица над свещта, вярва се, че е била магьосница.
    Магьосници отнемат от нивите чуждото плодородие, от овцете и кравите — млякото. За да се предпазят, жените мажат виметата на живитните със смес от въглен, чесън и мазнина. Градините и нивите се пръскат с пепел и просо против магии.
    Девойки се събират вкъщи да бранят посевите от магии. Вечерта слагат под печката жито и сол, а на другата сутрин захранват със солта домашните животни и вярват, че ще ги предпазат.
    Вярва се, че в тази нощ магьосниците свалят и "издояват" луната, превърната в шарена крава.
    Пред всяка врата на къщата се пали купчина говежди тор - пушекът гони злите демони надалеч.

    Забрани

    Млади жени и бременни не трябва да работят на този ден, за да раждат по-лесно.
    Майките не бива да работят, за да не се разболеят децата.
    Не се боядисват дрехи. Според поверието на този ден започват родилните мъки на Богородица и затова тя си е боядисала дрехите в черно.
    Забранява се работа с вълна, за да се раждат живи агънца, за да не окуцяват домашните животни, за да не нападат вълци стадата и овчарите.
    На места денят се смята за лош и опасен. Света Анна е празник на самодивите, затова мъжете не излизат извън село, за да не срещнат прекрасните, но зли създания.

    Гадания и предсказания

    Следи се какъв ще е полазът, какъв късмет носи първият гост в къщата.
    Ако полазникът е мъж, през годината ще се раждат повече мъжки животни.
    Ако е добър човек, годината ще е здрава и плодородна.
    Днес се празнува Света Анна

    Моми гадаят как ще се оженят. Вечерта преди празника засяват символично зърна в гърне, пълно с вода. Във водата слагат клонки от вишна или ябълка. Ако до Нова година семената покълнат или клонките се разлистят, това е знак за скорошна сватба.
    Ако кокошка прескочи къщния праг, годината ще е несполучлива, защото кокошката рие с краката назад.

    вторник, 6 декември 2011 г.

    НИКУЛДЕН

    Това е един от най-големите семейни празници, чествани през зимата.
    Празникът е посветен на Св.Никола - покровител на моретата, на моряците и рибарите. За свой патрон го почитат също и банкерите и търговците.
    Задължително за обредността на този ден е приготвянето на риба. При почистването на рибата жените внимават люспите да не падат на пода, защото се вярва, че ако някой стъпи върху тях, той се разболява и умира. Костите се изгарят, закопават се в земята или се хвърлят в реката. Теменната костица пришиват в шапките на децата за предпазване от болести и уроки. Обикновено рибата, която се приготвя е шаран, защото според поверието той е "слуга на св.Никола". Легендата гласи, че веднъж, когато св.Никола излязъл с лодка в морето, се извила буря и пробила лодката. Св.Никола хванал един шаран и с него запушил пукнатината. Така той и спътниците му се спасили.
    Обредните хлябове в чест на светеца са: боговица, светец, кравай, параклис и никулски хляб. За курбан се поднася печен шаран или рибник. Шаранът, напълнен с ориз или булгур, с орехи и стафиди, се пече цял и след прикадяване се разчупва и раздава. Рибникът също е шаран, който се пече обвит в тесто, разплескано и намазано с олио. По него се правят шарки или се налепват тестени пръчици и топчици, изобразяващи гръбнака и опашката на шарана, очите му.
    Трапезата не се вдига цял ден. Тя е на разположение на гостите. Освен риба и хляб на нея има още фасул, сарми и други постни ястия, напоени със зехтин или шарлаган (масло от орехи или сусам).

    Църковен празник: почита се паметта на Св.Никола Мирликлийски Чудотворец, наричан още и Николай Угодник. Провъзгласен е за епископ на град Мир, по времето на император Константин Велики. Умира през 342г. Като духовен баща на Мир дарявал сила и живот на болните и угнетените. Прочут е със своите чудеса при спасяването на моряци и кораби от морската стихия. Затова на този ден се слага край на есенно - зимния риболов. Уловът се пренася в жетва на светеца. На този ден всички кораби в открито море спират, за да се почете патронът светец.

    Обредна трапеза: обредни хлябове, риба и постни ястия.
    РЕЦЕПТИ за Никулденската трапеза
    Приготвяне:
    1. Почистеният, измит, отцеден и подсушен шаран се поръсва със смлян черен пипер и сол и се поставя в емайлиран съд в хладилник
    2. Отделно в сгорещената мазнина и малко вода се задушава нарязания наситно лук до златисто оцветяване заедно със счукания чесън, почистената дребна риба (кленчета, кротушки, мрянчета), ситно нарязания магданоз, смления черен пипер, дафиновите листа и сол на вкус
    3. Сместа се разбърква и с нея се пълни шаранът, който е бил в хладилника 1-2 часа, и след като бъде напълнен, сезашива
    4. Поставя се в намазана с олио тавичка, залива се с виното, останалия зехтин и малко вода и се пече в умерена фурна до готовност.
    Подобни рецепти
    Желиран шаран
    рейтинг:

    време за приготвяне: над 90 минути

    1. Изчистете шарана и извадете двете филета 2. Костите ...
    Шаран по полски
    рейтинг:

    време за приготвяне: над 90 минути

    1. Почистената и измита риба се нарязва на парчета и се ...
    Подлучен шаран
    рейтинг:

    време за приготвяне: 40 минути

    1. Шаранът се изчиства и се измива добре 2. Подсушава с ...

    неделя, 4 декември 2011 г.

    Козметиката на ОРИФЛЕЙМ

    АРОМАТИ
    ТОАЛЕТНА ВОДА "ПЪЛНА ЛУНА"

    Парфюм "Скъпоценни моменти"


    ТОАЛЕТНА ВОДА "FELICITY"

    ПАРФЮМНА ВОДА "АМБЪР"

    ПАРФЮМ 'ГРЕЙС"

    Парфюмна вода 'Среднощна перла'

    ПАРФЮМ 'ЕНИГМА'

    ПАРФЮМ Άρωμα By Marcel



    LADY ZONA: The Card - An interactive story

    LADY ZONA: The Card - An interactive story

    Къде е на сметка?

    реклама